"Modern ve Klasık Perde Sistemleri"

zebra perde

Perde bilindiği üzere bir evin olmazsa olmazları arasında yer alır. Perdesi olmayan evlerin, düzensiz ve çok bakımsız göründüğü bir gerçektir. Evin dekorasyonu her zaman, perde ile tamamlanır. Kullanım alanlarına göre birçok perde çeşidi bulunur. Eğer ev d değişiklik yapmak isteniyorsa genel de ilk olarak perdelerden başlanır. Bu yüzden perdeler önemli bir yere sahiptir. En çok tercih edilen modellerden biri de zebra perde olarak bilinir.

zebra-perde02

Zebra Perdeler

Zebra perde de stor perdeler ile benzer özelliklere sahiptir. Kumaşlar aynı şekilde alüminyum bir boru üzerine serilir. Zebra perdenin bir stor perde modeli olduğu söylenebilir. Sadece belirli olan vaiz farklılıkları bulunur. 

Açılıp kapanma şekli de yine aynıdır. Zebra perdelerin farkı, arka kısmının çıtaya entegre olarak üretilmesidir. Zebra stor perde ise daha sık kumaşlar ile dokunmuştur. Tül kumaş şeritler hâlinde aralıklı olarak dizilir. Hem güneşlik hem de tül perde olarak kullanılır. Işık geçirgenliği kolay bir şekilde ayarlanır. 

Çocuk odası, mutfak ve oturma odası gibi alanlarda tercih edilir. Günlük kullanım için de oldukça ideal ve pratiktir. Çoğu kişi nasıl yıkandığı ya da temizlendiği konusunda bilgi sahibi olmak ister.

Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Zebra perdeyi kuru temizleme ya da yıkama firmalarında temizletebilirsiniz. Bunun yanı sıra evde de kolay bir şekilde temizliği yapılır ve yıkanabilir. Öncelikle yıkama yaparken, deterjan ile köpürtülür. Özellikle sıcak su kullanılması çok önemlidir. Durulama yapılırken ise perdenin formunun bozulmaması için, soğuk su ile durulama yapmak gerekir. Ayrıca yıkama sonrası perdenin katlanmamasına özen göstermek gerekir. Zebra perde kullanırken, koyu kısımlar, fon perde olarak kullanılır. Üst üste ise tül perde olarak görünür. Kullanımı çok kolaydır. Bozulduğu zaman, hemen tamir edilebilir. Genel olarak 3 yıl bir ömrü vardır. Temiz mekânlarda ve kullanıma bağlı olarak, 5-10 yıl kadar bir ömrü olabilir.

Zebra Perde Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zebra perde alırken öncelikle kumaşın kaliteli olmasına çok dikkat edilmesi gerekir. Ancak bu şekilde uzun süreli bir kullanım sağlanır. Ayrıca evin ve ya ortamın dekoru ile bir bütün olması da çok önemlidir. Desen ve rengi buna göre belirlemek de fayda vardır.

tr_TRTürkçe