"Modern ve Klasık Perde Sistemleri"

ahşap jaluzi

Jaluzi perde günümüzde sıklıkla duyduğumuz kavramlardan biridir. İngilizce Venetian Blinds kelimesinden ortaya çıkmıştır. Ülkemizde metal, PVC, alüminyum ve ahşap jaluzi modelleri yer alır. En eski mekanizmalı perdelerden birisidir. Özellikle son yıllarda mimarlar tarafından, mutfak, ofis ve banyolarda tercih edilir. Bunların dışında istenileni her yer de kullanımı mümkündür. Öncelikle jaluzi perde nedir bilmek gerekir.

ahsap-jaluzi02

Ahşap Jaluzi Perde Nedir?

Ahşap jaluzi perde yatay şeritlerden oluşur. Mekanizmalı perdelere Verilen genel isimdir. Şeritler perdenin türüne göre değişiklik gösterir. Kumaş, PVC, alüminyum ve ahşap jaluzi modelleri olabilir. 

Jaluzi çubuğu ise hareketini sağlar. Pencere kapalı ve perde açıkken, şeritler kendi etrafında 180 derece döner ve buna tilt hareketi ismi verilir. Ahşap jaluzi perde görünümü ile çok fazla dikkat çeker. Çok modern bir tasarıma sahiptir ve günümüzde çoğu alanda görmek mümkündür. Fiyatları da ilgili kişiler tarafından çok fazla merak edilir.

Jaluzi perde çeşitleri çok fazladır. Hepsinin farklı bit kalitesi vardır. Bu yüzden fiyatları da değişiklik gösterir. Genel de herkese hitap eden, fiyat seçenekleri sunulur. Evinizde ya da iş yerinde özel bir perde tasarımı istiyorsanız, tercih edebilirsiniz.

Jaluzi Perde Tarihçesi

Jaluzi perde kökeni ingilizce' dir. İngilizce çevirisi yapıldığında Venediklilerin perdesi olarak adlandırılır. Bunun sebebi de tarihte ilk defa Venedikli tüccarların iş yerinde kullanması ile tanınmasıdır. Günümüzde pencereleri kapatmak için pek çok alternatif bulunur. Özellikle ışık kontrolü, perde seçiminde çok önemlidir. Son yıllarda hem güneşlik hem de tül olarak kullanılan pek çok perde çeşidi vardır. Jaluzi perde de bunlardan biridir. Ahşap görüntüsü herkes tarafından çok beğenildigi için, genel de ahşap Jaluzi daha çok tercih edilir. Ofis ve evler için hem modern hem de şık bir görüntü yaratır.

tr_TRTürkçe